فلومتر چیست و چگونه میزان جریان سیالات را اندازه گیری می کند؟

فلومتر چیست و چگونه میزان جریان سیالات را اندازه گیری می کند؟

اندازه گیری جریان (فلو Flow) به صورت دقیق، به منظور خرید صحیح کالا برای کاربردهایی نظیر کنتور آب، گاز و غیره دارای اهمیت خاصی است. فلومتر تجهیزی مناسب برای اندازه گیری میزان جریان و حجم سیال عبوری است که این تجهیز با نام هایی نظیر جریان متر، جریان متر و دبی سنج نیز شناخته می شود. فلومتر دارای سه بخش اندازه گیری، تبدیل و انتقال داده به صورت دیجیتالی می باشد. بعد از اندازه گیری دما، این فاکتور در صنایع نفت و پالایشگاه ها مهم ترین کمیت به شمار می رود. بنابراین با توجه به اهمیت بالای این فاکتور، روش های بسیاری برای اندازه گیری جریان یا فلو وجود دارد.

flowmeter

انواع فلومتر یا جریان سنج

روش های بسیاری جهت اندازه گیری فلو وجود دارد، که ما به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

۱.فلومتر توربینی: فلومتری کوچک و بسیار خطی و ارزان که داده هایی بسیار دقیق و قابل اعتماد ارائه می دهد.
۲.فلومتر آلتراسونیک (فراصوتی): این مدل از دبی سنج ها دارای دقت اندازه گیری پایینی هستند.
۳.فلومتر ونتوری: در این روش دبی سیال را با استفاده از لوله های ونتوری و سنجش اختلاف فشار به دست می آورند.
۴.فلومتر ورتکس: در این روش با قرار دادن مانع و گردابه و ایجاد نوسان، سیگنال خروجی ارسال می شود که با استفاده از آن دبی بخار یا گاز و مایع را محاسبه می نمایند.
۵.فلومتر اریفیس پلیت: این فلومتر از انواع فلومتر های فشار تفاضلی بوده که با قرار دادن صفحه فلزی در مسیر عبور سیال، امکان اندازه گیری دقیق دبی سیال را ایجاد می کند.
۶.فلومتر کوریالیس: اندازه گیری دبی تمام سیالات شامل نفت خام، پاک کننده های شیمیایی و غیره.
۷.فلومتر حرارتی: از کاربرد های این تجهیز می توان تشخیص نشتی در لوله ها، چک کردن میزان مصرف گاز هایی مثل کربن دی اکسید و غیره را نام برد. فلومتر حرارتی دارای دو سنسور حرارتی بوده و دبی جرمی سایالات را اندازه گیری می نماید.
۸.فلومتر جرمی یا مس فلومتر: این مدل از جریان سنج بسیار مناسب فرآیند های مربوط به انتقال جرم می باشند.
۹.فلومتر مغناطیسی: اندازه گیری فلو مایعاتی که دارای ویژگی هدایت الکتریکی هستند.
۱۰.فلومتر اختلاف فشار یا فشار تفاضلی: این روش بسیار پرکاربرد، فلوی سیال را بر اساس افت فشار بوجود آمده اندازه گیری می نماید.
۱۱.فلومتر کانال باز: این فلومتر همانطور که از نامش مشخص است برای سنجش دبی سیال داخل کانال های باز مثل سد، چاه و غیره کاربرد دارد.
۱۲.فلومتر دنده ای: این دبی سنج که به آن فلومتر چرخ دنده ای و اوال گیر نیز گفته می شود، با طراحی خاصی که دارد، طیف گسترده ای از حوزه های گوناگون را تحت پوشش قرار می دهد. فلومتر دنده ای دارای مدل های بسیاری است که می توان دو مدل حلزونی و بیضوی را نام برد. دلیل نامگذاری این دبی سنج ها، شکل چرخ دنده داخل اتاقک آنها است.
۱۳.فلومتر لوله پیتوت
۱۴.فلومتر روتامتر
۱۵.فلومتر آب
۱۶.فلومتر گازی

کاربرد دبی سنج یا فلومتر

ورودی و خروجی تصفیه خانه آب و فاضلاب
اندازه گیری جریان مایع، گاز یا بخار
اندازه گیری جریان‌های کوچک یا خیلی بزرگ
اندازه گیری فشار و دمای سیالات
در ایستگاه های پمپاژ
اندازه گیری فلو گاز یا بخار درون لوله

نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید فلومتر مناسب

انتخاب صحیح جریان سنج یا فلومتر که از تجهیزات حوزه ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری فلو بوده، به مشخصات کامل و دقیقی نیازمند است که می توان مواردی همچون نوع دبی، لوله کشی، روش انتقال داده ها به شکل دیجیتال یا آنالوگ، در دسترس بودن قطعات یدکی، میزان فرکانس حداقل و غیره اشاره نمود. عواملی دیگری نیز در انتخاب دبی سنج دارای اهمیت بوده که می توان به برخی اشاره نمود:

 • تخمین میزان حداقل و حداکثر دبی
 • دقت (بر حسب واحد درصد CS یا درصد FS)
 • دمای عملکرد
 • ویسکوزیته
 • سهولت در کاربرد
 • فشار عملکرد
 • دانسیته
 • میزان خوردگی
 • دقت
 • قیمت خرید
 • هزینه اتصال و نصب
 • تکرار پذیری
 • حساس به لرزش

چرا باید از فلومتر استفاده نماییم؟

در تجهیزات پالایشگاهی و صنایع مختلف، میزان حجم ورودی و خروجی دقیق بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در اینجا از ابزاری به نام فلومتر یا دبی سنج استفاده می شود، تا مشخص نماید که سرعت جریان داخل لوله چقدر است، مقدار اصطکاک در نقطه تماس لوله مشخص می شود. همچنین این تجهیز مقدار ماده ای که برای سیستم مورد نیاز است و تاثیر فاکتورهای فشار و دما روی سیستم را مشخص می نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.